11. ročník šachového festivalu

Tak jako v minulých letech i tento podzim uspořádal šachový klub TJ SOKOL Valašská Bystřice pod vedením ředitelky turnaje Hanky Obšivačové a díky úsilí manažera turnaje a předsedy klubu Petra Růčky již tradiční šachový festival. Letos s mírně změněným programem.

Již v pátek začalo školení šachových rozhodčích, lektorem byl mezinárodní mistr a mezinárodní rozhodčí Richarda Biolek starší.

Pokračování školení pak v sobotu dopoledne nahradilo tradiční turnaj bleskovek. Školení splnilo svůj účel, což nejlépe dokazuje počet 14-ti uchazečů.  V sobotu odpoledne začal prvním kolem hlavní turnaj.

V úterý se v Rožnově na ZŠ na 5. Května konal turnaj mládeže.  Mezi 30 dětmi zvítězili David Juračák z Interchess (mladší kategorie a celkový vítěz) a David Hlaváč (starší kategorie) z Valašské Bystřice.

Ve středu proběhla další doprovodná akce,- turnaj v rapid šachu. Zvítězil FM Vladimír Bělunek ze Zbrojovky Vsetín.

Čtvrteční den byl rovněž náročný, kromě partie hlavního turnaje proběhla dopoledne simultánka, tentokrát "nás" vypráskal mezinárodní mistr Richard Biolek mladší 10,5:0,5, remizoval Tomáš Hanák (Rychvaldský spolek šachový 1945). Následoval již tradiční raut s ochutnávkou valašských specialit.

V sobotu se odehrálo poslední kolo hlavního turnaje. A odpoledne následovalo vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií. V turnaji zvítězil Martin Vystrčil (Klub šachistů Říčany 1925), druhé místo obsadil první nasazený Jan Mikeš (SK Podlužan Prušánky z.s., ELO 2362 - nejvyšší v historii našeho turnaje) a třetí skončil FM Vladimír Karlík (Slavia Kroměříž).

Z našich hráčů zasluhuje absolutorium 84-letý Josef Slížek, který obsadil 10. místo se šesti body. Poslední partii hrál dokonce na druhé šachovnici s pozdějším vítězem. Výborně se prezentoval Jirka Smutek, který dosáhl výkon 1822. Jarda Sušen dosáhl dokonce 100 % úspěšnost a výkon 2362, výsledek je ovšem trochu zkreslený tím, že hrál pouze 5 partií. Za zmínku myslím stojí i Jarda Mattivi, který se na jeden den vyhoupl do čela turnaje.

Turnaje se zúčastnila i 9-ti letá Polka Wiktoria Smietanska, která s 5,5 body obsadila 15. místo.

Myslím, že i v letošním roce se turnaj celkově povedl a chtěl bych popřát členům organizačního výboru hodně sil do dalších ročníků.