2.kolo ZKS: Valašská Bystřice - Ústí 4,5:3,5

V nedělním zápase 2. kola ZKS jsme přivítali nováčka soutěže, družstvo z Ústí. V tomto utkání jsme byli, a to je nutno přiznat, velkými favority.  Na každé šachovnici jsme měli v průměru převahu cca 100 ELO bodů. A zpočátku to také v tomto duchu vypadalo.
První jsem skončil partii já (6). Soupeři jsem vcelku nenápadně pohrozil ztrátou figury, což přehléhl a už v 11.tahu přišel o jezdce. Vzniklá pozice mu ani nedávala kompenzaci a tak po několika tazích a dalších materiálních ztrátách partii vzdal.
Obdobný průběh měla partie Jirky Foukala (5), bohužel s obráceným průběhem pro nás. Soupeř získal bez náhrady figuru a dál to byl už jen souboj s větrnými mlýny.
Pěknou partii sehrál Jarda Sušeň (7). Systematicky budoval lepší pozici a následně hezkým taktickým manévrem s přechodnou obětí figury získal dva pěšce. Ve sbírání pěšců nadále pokračoval, tak se soupeř raději vzdal.
Další výhru přidal na naše konto na první desce Zbyněk Pyš. V poměrně zjednodušené pozici, ale plné oboustranných možností, to hoho, jak sám řel, "buchnul". A udělal dobře, protože soupeř si s pozicí nevěděl rady a za několik tahů vzdal.
Nečekali jsme dlouho a další bod zapsal s přehledem hrající Josef Slížek (3). Po oboustraném manévrování mistrně přešel do vyhrané koncovky, se kterou si brzy poradil. V této chvíli jsme vedli 4:1 a vypadalo to na naše jasné vítězství.
Myslím si, že dost nešťasnou partii sehrál na dvojce Igor Jasný. Zpočátku odolával nepříjemnému tlaku soupeřových bílých figur, ale ubránil se. Pak se mi zdálo, že přebírá iniciativu a má i reálné hrozby. Při mé další návštěvě u šachovnice už stál, bohužel, špatně. Pozice byla velmi dynamická a Igor někde musel udělat chybu. Kde, to ví nejlíp on sám.
Velice zajímavou partii sehrál Martin Kahánek (4). Nebojácně obětoval pěšce se snahou využít v centru umístěného krále. Na šachovnici bylo strašně moc variant a nebylo jednoduché vše přesně spočítat. Mně se zdálo, ža tam musí něco být. Třeba vyhrával nějaký skrytý tichý tah. Soupeř nakonec Martina "překabátil" a vedli jsme už jen 4:3.
A poslední partie byla opravdu pro silné nervy. Ne, že bych se nějak bál o pozici Josefa Peterky (8), ale ten čas. Ještě že máme digitální hodiny, které jsou mnohem přehlednější. Pepa časovku uhrál a nakonec, byť asi stál trochu lépe, dal patii za remízu.
Vyhráváme zase nejtěsnějším rozdílem, ale body jsou doma.

TJ Sokol Valašská Bystřice   Sokol Ústí
Pyš, Zbyněk (Z) 2019 1 - 0 1804 Trčálek, David (Z.ZK)
Jasný, Igor (Z) 1972 0 - 1 1913 Lukaštík, Jaroslav (Z)
Slížek, Josef (Z) 1938 1 - 0 1790 Koňařík, Alois (Z)
Kahánek, Martin (Z,H) 1893 0 - 1 1833 Zgarba, Radek (Z)
Foukal, Jiří (Z,K) 1849 0 - 1 1742 Vlachopulos, Elefteris (Z,H)
Růčka, Petr (ZK) 1920 1 - 0 1722 Dvořáček, Roman (Z)
Sušeň, Jaroslav 1811 1 - 0 1754 Trčálek, Lukáš (Z)
Peterka, Josef 1740 ½ - ½ 1699 Matůš, Filip
  :

(Petr Růčka)