Vzpomínka na festival 2018

Desátý ročník šachového festivalu je za námi. Účast v hlavním turnaji patřila mezi nejpočetnější, sešlo se rovných 70 hráčů ze čtyř zemí (Rusko, Polsko, Slovensko a Česká republika). Mezi nimi bylo 11 hráčů našeho oddílu, což byla určitě dobrá příprava na nadcházející sezónu mistrovských soutěží.

Ale začněme pěkně popořádku. V sobotu, ještě před zahájením festivalu, proběhla blicka. Tady jsme zaznamenali nejnižší účast v desetileté historii, pouze 8 hráčů. Je to trochu paradox, protože vloni byla naopak účast nejvyšší. Ale něco s tím musíme udělat. Na druhou stranu nám udělala velkou radost účast našeho kamaráda Jirky Sladovníka, kterého jsem třeba já cca dvacet let neviděl.  Nejlepším „blicařem“ se stal FM František Vrána, před Jirkou Sladovníkem a Zdeňkou Vránovou.

Po třech našlapaných kolech FIDE Openu se v pondělí, tradičně v rožnovské ZŠ 5.května, uskutečnil turnaj mládeže. I tady jsme zaznamenali menší úbytek zájmu dětí (celkem 26). Na druhé straně potěšila účast žáků až z Olomouce, což tu doposud nebylo. Ve společném turnaji se zvlášť vyhodnocovaly kategorie. Mezi mladšími dominovali bratři Adam a Dan Zrůbkové (ZŠ Hálkova, Olomouc), třetí skončil Vítek Tichavský z Valašské Bystřice. Starší kategorii ovládli bystřičtí Tobiáš Mroček a Jakub Hlaváč, třetí zůstalo v Rožnově zásluhou Richarda Mariniče.

Další den byla na programu simultánka. Při výběru soupeře padla letos volba na místního šachového mistra Josefa Obšivače. A byla to po všech stránkách dobrá volba. Pepíkovi se postavilo 13 soupeřů, z nichž se šesti podařilo remízovat (Petr Zatloukal, Jana Biolková, a také dva naši hráči: Martin Komínek a Tomáš Klíma), zbývající odešli poraženi.

Ve středu se hrálo se tempu rapidu. Tady už byla účast početnější a co do kvality hráčů také silnější. Překvapila např. účast dvou mezinárodních mistrů. Vítězství jim ale vyfoukl FM Josef Lys (Sokol Brušperk), před IM Sergueiem Vesselovskym (Beskydská šachová škola z.s.) a Petrem Zatloukalem (Agentura 64 Grygov).

A to už pomalu finišoval FIDE Open. Na jeho čele se od čtvrtého kola usadil Vojtěch Šrámek (SK Slavia Orlová) a ač se jeho pronásledovatelé snažili sebevíc, půlbodový náskok si s přehledem pohlídal až do konce (7 bodů z 9).  Na druhém místě skončil další zástupce nastupujícího mládí Martin Vystrčil (Klub šachistů Říčany 1925) a třetí naopak vybojoval zkušený FM Libor Zvolánek (Agentura 64 Grygov), oba uhráli 6.5 bodu.

Turnaj určil také přeborníka regionu Vsetín, kterým se stal Stanislav Juříček (Zbrojovka Vsetín). Na druhém a třetím místě se umístili domácí hráči Zbyněk Pyš a Josef Slížek. Tím jsme se dostali k výsledkům našich hráčů, kteří si vůbec nevedli špatně. Většina si ratingově polepšila, což před začátkem soutěží družstev potěší.

Umístění bystřických šachistů: 15. Zbyněk Pyš – 5,5 bodů, 21. Josef Slížek (nejlepší výkon - 2018), 22. Jiří Břoušek, 25. Jaroslav Pagáč, 26. Jiří Foukal - všichni 5 bodů., 31. Josef Peterka (nejvíce + bodů) – 24) - 4,5 bodu, 61. Jiří Smutek, 63. Martin Komínek, 64. Tomáš Klíma - všichni 3 body a 69. Jaroslav Mattivi – 1,5 bodu.

(PR)

Tags: